2006 Toppenish Time Trial Results

Saturday, June 17th 2006

Mens Pro/1/2 Category
Place Rider Club/Team Time
1 Andrew McDermid Broadmark 41:28
2 Ian Tubbs Broadmark Capital/Hagen 42:21
3 Flavio Rattazzi Garage Racing 43:18
4 Clint Chase Byrne Specialty Gas 43:32
5 Jason Bethel Garage Racing 43:44
6 Shawn Ongers AxleyUSA.Com/Spoke and Sprocket 46:10
Women Pro/1/2/3
Place Rider Club/Team Time
1 Alison Howard Jet City Velo 52:50
Tia Bartos Avanti/Ti Cycles Racing DNF
Master Men 35+
Place Rider Club/Team Time
1 Glen Bunselmeyer Excel 44:01
2 John Burke Unattached 44:56
3 Todd Gallaher Boat Street Cycle Club 45:29
4 Jeff Layton Unattached 46:22
5 Mike Burdo Unattached 47:06
5 Patrick Gray Excel Sports Boulder 47:06
7 Scott McGlynn Unattached 48:07
8 David Jensen L'Ecole No. 41 49:33
9 Jeffrey Patterson Old Town Bicycle 53:18
10 Mark Farley Unattached 54:01
11 Steven Breaux Old Town Bicycle 55:06
Men 3
Place Rider Club/Team Time
1 Thomas Butler L'Ecole No. 41 45:36
2 Tristan Skolard Second Ascent 46:13
3 Kevin Fiske Excel Sports Boulder 46:50
4 Kevin Spiegel  Whitman College Cycling 47:10
Men 4
Place Rider Club/Team Time
1 Rocky Crocker Unattached 47:24
2 Andrew Williams Valley Athletic Club 47:30
3 Eric Malmassari Unattached 48:54
4 David Salo Second Ascent 49:29
5 Chris Casey Unattached 50:29
6 David Acheson Unattached 50:32
7 Donny Leadon Unattached 51:18
8 Leon Wong Avanti/Ti Cycles Racing 52:21
9 Chris Avey L'Ecole No. 41 52:54
10 Pat Miller Unattached 53:04
11 Matthew Anderton Unattached 53:24
12 Barret Seifer Avanti/Ti Cycles Racing 53:48
13 Ryan Perovich Unattached 54:06
14 Lloyd Campbell Chinook Yakima 54:28
15 Blayne Barnhart NWHP Racing 55:00
16 Walt Keyes Unattached 55:05
17 Jim Pratt Unattached 56:13
18 Rex Creamer Unattached 56:16
19 Bernie Hayden Avanti/Ti Cycles Racing 56:23
20 Kevin Andrews Unattached 56:49
Michael Austin Unattached DNF
Sean Duffy  L'Ecole No. 41 DNF
Jarle Stenersen Unattached DNF
Women 4
Place Rider Club/Team Time
1 Erin Hale Chinook Yakima 56:02
2 Julie Peterson Chinook Yakima 57:05
3 Penny Hulbert Wenatchee Valley Velo 58:19
Junior Men
Place Rider Club/Team Time
1 Timothy Duffy L'Ecole No. 41 25:44
2 Nolan Hayden Oh Boy Oberto 27:11
3 Liam Duffy L'Ecole No. 41 32:06